Staff List 2015 -16 Updated

THE STAFF
 
PRINCIPAL: Mr C E Smith
 
LEADERSHIP TEAM:
 
  Mrs R Pritchard (Deputy Principal)
  Miss S Bennion (Assistant Principal)
  Mr N Brennan (Assistant Principal)
  Mrs H Farrer (Assistant Principal)
  Mrs E Robinson (Assistant Principal)
  Mr N Smith (Assistant Principal)
  Mrs E Stanway (Business Manager)
  Mr S Oakley (Extended Leadership)
  Mr A Ponsford (Extended Leadership)

 

Name
Code
Department
Email Address
Mrs D Alexander
 
Inclusion Team/LSP
 
Mrs E Amison
EA
Music
Mr A Anslow
AA
Physical Education
Mrs K Bailey
KBA
Science
 
Miss S Bennion SLB History (Assistant Principal)
Miss H Balewski
HEB
Music
Mr D Ball
 
Casual Janitor
 
Ms J Barber
     
Miss N Barnett 
NJB
Library/Accelerated Reader Manager
Mrs A Barratt
AKB
Inclusion Team/LSP
Mrs J Bentley
JBE
Maths
Mr K Bickerton
 
   
Mr P Birkin
 
Site Manager
Mr L Bland
LSB
History
 
Mrs L Bloor
 
Admin
Mr A Boulton
AEB
Cover Supervisor
Mrs J Boulton *
JBU
Science Technician
Mrs J Bowers *
JBO
Assistant SENCO
Mr T Bowers
 
Inclusion
 
Mr N Brennan
NB
History (Assistant Principal)
Miss A Brockley
 
Geography
Mr G Broomhall
GB
ICT (LPM Y9)
Mrs J Brown *
JAB
Health and Wellbeing Manager
Mr N Bryan
 
Cover Supervisor
 
Mr P Bryan
PPB
Cover Supervisor
Mr D Burslem
 
Janitor P/T
Mrs R Butler
RSB
Religious Education
Mrs L Butters
LMB
Drama/DLA
Mr D Cartwright *
DC
Art Technician
Mr S Casey
SCA
Science
 
Mr R Chance
RC
History/DLA
Mr M Coates *
 
Janitor
Mrs S Condliffe
SC
History
Mrs C Copeland
CC
Science/DLA
Miss S Coppenhall
SCO
Maths
Mrs N Corbishley *
 
Admin
Mrs H Crew  
HLC
Graphics
Mrs G Davies
GTD
Inclusion Team/LSP
Mr R Davies *
 
Assistant Site Manager
Mr A Delves
AD
Science
Mr M Dodd
MD
PE (LPM Y11)
Mr R Drinnan
     
Ms J Eardley
     
Mrs S Edwards *
SE
PA to SLT
Miss K England 
 
Business Director/MAC
Ms H Evans
     
Miss B Fallows *
 
Admin
Ms R Fallows
RFL
DT
 
Mr M Farnell
     
Mrs H Farrer
HMF
Health & Social/Inclusion Manager
Mrs M Forrester
MF
Food Technician
Mr D Foster
DF
Product Design Technician
Mr R Fryer
RF
DT
Mrs S Gittens
SG
Art
Mr D Gooding
DFG
History/Geography
 
Mrs J Goodwin *
 
Office Manager
Miss R Gould 
RLG
DLA English
Miss L Grolik
LG
Director of Spiritual Life
Mrs J Hancock
JEH
ICT/Business Studies
Mrs J Harper
JH
Maths
Miss R Hayes
RH
Music/DLA
Mr J Haynes
JDH
Drama
Ms E Henninger
EH
MFL
Mrs S Hillerby
SH
Maths
Mrs Y Hodgkinson *
YH
Inclusion Team/ALPM Y11
Mrs J Hogan *
JHO
Inclusion Team/LSP
Mrs A Holdcroft *
AH
Safeguarding Manager
Miss L Hosey 
LHO
Inclusion Team
Mrs L Imber
LI
Inclusion Team
Mrs M Imber *
MI
Inclusion Team
Mr A James
 
 
 
Mr E Janowski
 
 
 
Mr C Jones
     
Mr C Jones
CJ
Website/Publicity/Media Manager
Mr D Kidd
DK
PE Technician
Miss V Lander
VL
RE
Miss A Lawton
AL
Cover Supervisor
Miss N Leese
NJL
Art
Ms J Lilley
     
Mrs N Lowe
NL
English
Mrs K Lymer
KL
Maths
Mr T Machin
TM
Lay Chaplain
Mr P McGlincy
PJM
English
Mr S McIntyre
SPM
Maths
 
Mr S Meir
SJM
Maths
 
Mrs R Mills
RM
English
Mr D Millward
 
RM IT Manager
Mrs G Morgan *
 
Inclusion Team
Mrs K Morgan
KEM
Science
Mrs S Morley-Smith
SMS
English
Mr B Moss 
BAM
Science
Mrs L Moston -Winsper
 
Admin MAC Support
Mrs R Munden
RMU
Maths
Mrs J Nicholson
JN
Sociology
Mr S Oakley
SO
English (LPM Y11)
Mr L O’Connell 
LO
Teaching Assistant
Mr S Owen
SO2
Cover Supervisor
Mrs R Page
RP
Dance/DLA
Mrs A Parsons
AP
Science (Assistant Principal)
Mrs D Patrick
 
Admin
Mr M Pearson
MP
PE/DLA
Mr S Pimblott
SPI
Science (LPM Y8)
Ms J Pitt
 
 
Mr A Ponsford
     
Mrs A Poole 
AMP
RE/DLA
Mrs R Pritchard
RAP
Vice Principal
Mr L Quigley
LQ
IT/DLA
Mrs P Rhodes
PR
Geography (LPM Y12/13)
Ms A Rider
ARI
Psychology
Mr M Rigby
MRI
MFL/DLA
Mrs E Robinson
ER
PA (Assistant Principal)
Miss J Ryan
JR
Science
Miss K Salt
KLS
Science
 
Mr O Schafer
 
IT
 
Miss D Schultz
DS
PE (LPM Y7)
Mr J Scott
JSC
RE
 
Mrs M Sharp
MLS
DT/DLA
Mr A Sibley 
 
Science Technician
Mrs L Sinaguglia *
 
Admin/Reprographics
Mr V Sinaguglia
VSI
Inclusion Team
 
Miss A Skelson
AJS
English
Mr C Smith
CS
Principal
Ms E Smith
ESM
English
 
Mrs J Smith *
JES
Inclusion Team/LSP
Mr N Smith
NAS
Assistant Principal
 
Mrs E Stanway
ES
Resource/Business Manager
Miss A Stanyer
AS
Finance Assistant
Ms N Sterling
NRS
English
Mr J Stevens
JS
Science
Mrs A Tankard *
AT
Inclusion Team/LSP
Miss H Terry
HT
Art/DLA
Mrs A Urbanczyk
AU
Inclusion Team/LSP
Ms K Van Der Mijl
KV
MFL
 
Mrs J Walker *
 
Admin
Mrs R Walklate
REW
Dance/PE
Mrs J Whincup
JW
Science
Mrs K Wilson *
 
Senior Admin
Miss C Woodall
CCW
Science
 
Ms S Wright
 
Maths
* Denotes Qualified First Aider